14 тинејџери притворени во Мелбурн поради кражба на возила, напади и грабежи

Конфискувано е и едно оружје.

Четири тинејџери беа уапсени од страна на полицијата поради серија кривични дела, вклучувајќи ги кражба на коли, напади и грабежи во југоисточните населби на Мелбурн, додека уште 10 лица се испрашувани.

Викториската Полиција соопшти дека уапсила 14 лица во последните два дена откако извршиле налози во 10 домови во голем број предградија, вклучувајќи ги Cranbourne, Pakenham, Dandenong South and Narre Warren South.

Тие беа дел од истрагата за серија наводни злосторства што се случија помеѓу 26-ти јули и 7-ми август, објавија од полицијата.

Четири тинејџери - 17-годишно момче од Кранбурн, 14-годишно момче од Пакенхам, 17-годишно момче од Данденгон Север и 19-годишен маж се обвинети.

Обвиненијата вклучуваат вооружен грабеж, отежнато кражба, намерно предизвикување повреди, кражба на моторно возило, поседување на забрането оружје, продавање на украдена стока и возење без дозвола.

Десетте други се уште се испрашувани.

Полицијата пронајдоа две украдени возила и огнено оружје и воена пушка.

Оружјето било пронајдено во спалната соба на еден од домовите.

Детективниот инспектор Шејн Панел изјави дека уапсените им се познати на полицијата, а многумина живеат дома со своите родители.

"Тие предизвикуваат страв, непотребен страв и оружје користат за зголемивање на тој страв. И тоа мора да се запре", рече Панел.

Тој рече дека "прашањето од милион долари" се обидува да открие што го мотивирало овие видови криминал низ Мелбурн.

"Ние ги сфаќаме многу сериозно. Нема ништо пострашно од она што им се случило на луѓето - ако имате украден автомобил или напад во вашиот дом - ние ги ставаме сите ресурси ... во оваа истрага", изјави детективскиот инспектор Панел.

Извор: ABC News


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top