Thursday, January 21, 2021
Home Свет

Свет

Трамп ќе го напушти Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден, сака да лета со Претседателскиот авион

Трамп рекол дека не му се допаѓа идејата за последен пат да замине од Вашингтон како бивш претседател, летајќи со летало што не е...

Безбедносни мерки во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Американските власти затвораат делови во центарот на Вашингтон поради загриженоста за насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на...

Ќе го испитуваат потеклото на вирусот: Експертите на СЗО пристигнаа во Вухан

Тим на експерти од Светската здравствена организација (СЗО) пристигнаа во Вухан, градот што се смета дека е почетната точка од каде почна да се...

Русија во февруари ќе бара од ЕУ одобрение за нивната вакцина

Русија следниот месец ќе поднесе официјално барање за да добие одобрение од Европската унија за вакцината Спутник V, објави Кирил Дмитриев, шеф на рускиот...

Со судењето на Трамп ќе се брани демократијата во САД

Дури десетмина републикански конгресмени им се придружија на сите 222 демократски колеги во Претставничкиот дом при гласањето на импичментот, со кој Трамп е обвинет...

Претседателот на Португалија позитивен на коронавирус

Претседателот на Португалија, Марсело Ребело де Соуза е позитивен на коронавирус, но засега не покажува никакви симптоми, соопшти неговиот кабинет. Тој е во карантин од...

По суспензијата на Трамп, паднаа акциите на Твитер

Вредноста на акциите на Твитер паднаа за повеќе од два проценти на берзата во Њујорк по одлуката за трајно прекинување на сметката на американскиот...

Насилниците го барале Мајк Пенс во Конгресот за да го обесат

Извиците се слушаа низ многу ходници во Капитол кога толпата успеа да се пробие во зградата Твитер ја запре фразата „Обесете го Мајк Пенс“ која...

Фејсбук ја блокираше страницата „Срби за Трамп“

Организацијата „Срби за Трамп“ објави дека Фејсбук ја блокирал нивната страница на 30 дена. Како што беше објавено од таа организација, „Фејсбук“ ги информирал за...

Човекот со копје и кацига со рогови од упадот во Капитол се предал на полицијата

Чансли носеше копје и американско знаме врзано под сечилото низ Капитол додека талкаше низ Конгресните сали и застануваше на говорницата внатре во Советот на...

ФБИ уапси маж кој насилно влезе во Капитол и седна во фотелјата на Ненси Пелоси

ФБИ уапси маж кој се фотографираше како седи на масата на спикерот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси. Тој е обвинет за три...

Мадрид го погодија најголемите снежни врнежи во последните 40 години

Бурата Филомена прекри делови од Шпанија со многу снег, при што во половина од земјата е прогласена црвена тревога. Во Мадрид, една од најтешко погодените...

Most Read