Thursday, March 4, 2021
Home Австралија

Австралија

Научниците тврдат дека лицата без симптоми на коронавирусот се 42 отсто помалку заразни

Асимптоматските случаи на коронавирусот и натаму претставуваат енигма за научниците, но од универзитетот во австралискиот Голд Коуст дошле до заклучок дека лицата без симптоми...

Тенисерите на „Австралија опен“ во строг карантин и со 60 евра за храна!

Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на „Австралија опен“, пред да го брка и деветтиот трофеј во Мелбурн малку подоцна од вообичаеното во специфични...

Ќе се зголемат ли трговските тензии меѓу Австралија и Кина

Кина ги зголемува даноците за австралиските вина за неверојатни 212 проценти. Министерот за економија на таа земја вели дека станува збор за привремени антидампинг...

Сиднеј: Најтопла ноќ во последните 50 години

Делови од Австралија, вклучително и Сиднеј, поминаа низ најжешката ноќ во ноември, а се очекува температурите да останат високи и денес, поради што властите...

Падот на окупаторската влада на Македонија со нивните подржувачи почнува од Штип

Фејсбук статус на Гоце Ристески: За да се случи пад на окупаторската влада на Македонија со нивните подржувачи треба сите патриоти и сите добронамерни што...

Австралиска авиокомпанија ќе бара од патниците да се вакцинираат против коронавирус

Австралиската авиокомпанија Qantas во иднина ќе инсистира меѓународните патници да бидат вакцинирани против Ковид-19 пред летот, опишувајќи ја мерката како „неопходна“. – Ги менуваме условите...

Во Австралија изгледа веќе нема вирус, се собраа рекордни 49,000 гледачи на стадион

Коронавирусот и натаму не ја пушта планетата нормално да живее, но постојат земји каде луѓето лека-полека се враќаат кон нормалниот живот (или бар се...

Македонка од Австралија откри “дупка” во Договорот со Бугарија

Младата Македонка од Австралија Марија Аневска открива “дупка” во Договорот што Македонија го потпиша во август 2017 а сега Бугарија тврди дека не се...

Австралија отвори истрага за обвинувањата за воени злосторства на елитните командоси во Авганистан

Австралискиот премиер, Скот Морисон, изјави дека австралиската нација мора да биде подготвена да се справи со бруталните вистини бидејќи официјалните лица се подготвуваат да...

(ВИДЕО) Tesla гради батерија со огромни пропорции во Австралија

После Јужна Австралија, уште една австралиска сојузна држава, Викторија, планира да изгради огромна батерија. Тоа се прави со цел да се премине кон одржливи...

Кина започна трговска војна против Австралија

Кина им нареди на трговците со стоки да престанат да увезуваат одредени производи од Австралија. Мерката е одговор на одлуката на австралиската влада да забрани...

Папагал го спаси сопственикот од пожар во куќата

Еден човек од Австралија тврди дека успеал да го преживее пожарот што избувнал во неговиот дом затоа што го разбудил неговиот папагал. Антон Нујен заспал...

Most Read