Wednesday, January 20, 2021
Home Македонија

Македонија

Заврши расправата за законот за попис, ќе се гласа дополнително

Собранието попладнево по три дена ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, согласно кој по...

Маричиќ: Кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на пописот, може да доведе до помалку попишани Македонци

Во текот на последниот ден од собранискта дебата за Предлог-законот за попис, пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски праша „Зошто кога многу држави...

Јасна Котеска: Мила Царовска да запре со штетните политики и да си даде оставка

Професорката Јасна Котеска преку Твитер побара оставка од министерката за образование Мила Царовска, порачувајќи и дека реформите кои ги најавува во оваа област се...

Дендиас бара и порталите во Македонија да го користат новото име

Властите во Грција бараат новото име да го користат сите институции, како и интернет сајтовите. Ова го истакна денеска грчкиот министер за надворешни работи Никос...

Арсовски: МВР е виновно што секој бандит со пиштол пука кај стигне

На МВР поважно им е дали на граѓаните маската им е под нос или закачена само на едното уво за веднаш да ги казнат,...

Собраниската расправа за Законот за попис завршува утре – Опозицијата бара законот да се повлече

Не може да се има доверба во попис во кој клучните податоци ќе се добиваат од државни бази што не се ажурирани, потоа за...

Груби ја платил и својата и казната на Ахмети за роденденската прослава

Грешка беше, беше еуфорија. Како сите граѓани и ние сме еднакви пред законот и си плативме казна, призна Груби во интервју за ТВ21 Првиот вицепремиер...

Почина академик Георги Старделов

На 90-годишна возраст, денеска во Скопје почина академик Георги Старделов. Старделов во периодот пред Нова година претрпел срцев удар. Георги Старделов е македонски естетичар, есеист, литературен...

Пердју: Заврши времето за малтретирање на Македонија

Поранешниот американски амбасадор на САД во Бугарија и еден од коавторите на Охридскиот договор Џејмс Пердју во интервју за ДВ вели дека Бугарија мора...

Владата и МНР молчат за содржината на анексот што го бара Бугарија за старт на преговорите со ЕУ

Владата и Министерството за надворешни работи не го коментираат анексот од 12 точки што го спомена бугарскиот вицепремиер Каракачанов како услов за почеток на...

Мицкоски: Имам сознанија дека анексот што го спомна Каракачанов е со многу лоши позиции за македонскиот идентитет

Mинистер од бугарската Влада денеска потврди дека постои анекс од 12 точки кој е даден до македонската Влада, а според информациите со кои располагам е со...

Караџовски хоспитализиран на Инфективна клиника поради Ковид-19

Претседателот на комисијата за заразни болести доктор Жарко Караџовски е хоспитализиран на инфективната клиника поради коронавирусот. Од клиниката потврдиле дека Караџовски е хоспитализиран заедно со...

Most Read