Wednesday, March 3, 2021
Home Македонија

Македонија

Во три скопски општини има по повеќе од 1.000 заразени со коронавирус

Аеродром, Гази Баба и Карпош се трите скопски општини во кои во моментот има над 1.000 активни случаи на коронавирус. Во Аеродром заразени се 1.205...

ЕК очекува договор, Заев е оптимист, Софија молчи

Премиерот е оптимист дека е можно да се дојде до решение со Бугарија, но според него, постојат граници на можниот компромис. Европската комисија не...

Бугарија побарала од Македонија да потпише документ со гаранции

Ултиматимот до петок македонската влада да коригира се што пропуштила во замена за зелено светло, Каракачанов го испорача и денеска. Во интервју за Нова ТВ,...

Продолжуваат преговорите меѓу Скопје и Софија

Македонија се уште е во неизвесна ситуација во однос на почетокот на преговорите за членство во Европската унија и не се знае дали Бугарија...

Бугарија со три услови за преговарачката рамка за Македонија

Добрососедските односи да бидат критериум за членство на Македонија во ЕУ, да се користи официјалното уставно име на државата, а не краткото, и формулацијата...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да не предложи кандидати на изборите во Штип и Пласница

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ реши да го бојкотира изборот за градоначалник во Штип и Пласница. Ваква одлука велат дека донеле поради енормниот раст на заболени...

Нови 1285 случаи на корона вирус од 3404 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3404 тестирања, а регистрирани се 1285 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-522, Куманово-43,...

Во Брисел блокирана преговарачката рамка за Македонија

Денеска ја имаме првата непријателска порака и блокада од Бугарија за преговарачката рамка во Брисел, рече вчера премиерот Зоран Заев. – На првиот состанок на...

Се бара решение за напливот на болни од КОВИД-19, апели да се почитуваат мерките за заштита

Состојбата со коронавирусот е Состојбата со коронавирусот е крајно сериозна. Бројот на новозаразени пациенти со Ковид-19 секојдневно расте, а болничките капацитети забрзано се пополнуваат. Целосно...

ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Филипче е одговорен за хаосот во здравството

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ утрово обвинува дека во здравството се случува тотален распад на системот поради, како што велат, апсолутно најнеспособниот министер за здравство, Венко Филипче...

Бугарскиот амбасадор во ЕУ: Имаме голем проблем со Скопје, а не банален спор за историјата

Добрососедските односи да бидат критериум за членство на Македонија во Европската Унија, да се користи официјалното име Република Северна Македонија, а не краткото Северна...

Дали ковид е причината ВМРО-ДПМНЕ да бара одложување на изборите во Штип или немаат „вистински“ кандидат?

ВМРО-ДПМНЕ бара предвремените локални избори во Штип и Пласница да бидат одложени поради големиот број новозаразени од ковид-19. Тие бараат во наредните три дена...

Most Read