Wednesday, March 3, 2021
Home Македонија

Македонија

СДС и ДПНЕ, освен партиски пазарлаци, ништо не направија за Делчево

Соопштение на Левица - Делчево. Во последните неколку недели сме сведоци на таканаречено препукување меѓу општинските штабови на СДС и ДПНЕ од Делчево. Сведоци сме...

Дали Пендаровски ќе реагира за “скопскиот” јазик во новата објавена книга во Бугарија?

Во Софија деновиве беше презентирана таканаречената „Бела книга за јазичниот спор меѓу Република Северна Македонија и Бугарија“ која треба да се преведе на неколку...

Стојаноска: ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи етничка припадност во личните карти, бидејќи повредено е националното чувство

Ние бараме да нема промена на името на Република Македонија, и другото прашање е да стои националност Македонска, вели пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ,...

Постигнат договор за испитите за државна матура

Државната матура ќе започне на 5 јуни, наместо на 29 мај. Ќе се одржат четири испити, два интерни и два екстерни. Државниот испитен центар...

Таравари: Преку Ковакс-системот сме нарачале 103.200 вакцини, а не 800.000

Поранешниот министер за здравство и актуелен градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, смета дека пристигнувањето на вакцините од Србија било доволно да се одбележи со...

Дали вакцините на Фајзер – 6 дози во шишенце целосно се искористуваат?

Сите дози од едно шишенце од вакцината Фајзер засега се искористуваат целосно. Здравствените работници, кои се специјализирани за имунизација, тврдат дека целосно ги искористуваат...

Таравари: Целосна поддршка за етничката припадност во личните карти

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 порача дека наведувањето на етничка припадност во личните карти...

Мисајловски: Не треба да ги бојкотираме изборите

Владо Мисајловски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека ВМРО-ДПМНЕ не треба да ги бојкотира локалните избори. -Не треба да има бојкот на локалните избори, за тоа...

Заев-Ќучук: Билатералните прашања да се решаваат посебно од европската рамка

Бугарскиот европратеник денеска испрати порака дека е потребно да се врати меѓусебната доверба во однос на македонско-бугарските односи, како и дека улогата на политичарите...

На британската мутација припаѓаат 50% од новозаразените, вели Филипе

Последните анализи покажуваат дека 50 проценти од случаите со ковид-19 припаѓаат на британската мутација на вирусот, рече министерот Венко Филипче во гостувањето во емисијата...

Ристоска: Бараме максимални казни за Мијалков, Грујевски и Николиќ за незаконското прислушување

„Пет години, 3 комплексни системи за следење комуникации, 4200 броеви – 20 илјади „жртви“ на масовното нелегално прислушкување во МВР. Ова не е сценарио...

Крмов: Со етничката определба во личните карти се разбива македонската нација

СДСМ и ДПМНЕ работат за албанските партии со цел внесување на етничката определба во личните карти, што води кон сведување на Македонија на обична...

Most Read