Monday, April 12, 2021
HomeСпортКасилјас по четири години ги расчисти сите дилеми

Касилјас по четири години ги расчисти сите дилеми

Икер Касилјас реши да ја заврши кариерата ова лето во која освои се што можеше да се освои со Реал Мадрид и репрезентацијата.

Сепак, Касилјас немаше баш убав крај со Црвената фурија по дебаклот на Светското првенство во 2014 година, а две години подоцна и на Европското првенство кое се играше во Франција.

Касилјас одлучи да сними документарец за неговата кариера, а последниот дел беше прикажан вчера на „Мовистар“. Тој го допре ЕП од пред четири години кога Шпанците навистина не се прославија. Тие беа елиминирани во осминафиналето кога Италија ги победи со 2-0.

Сепак, беше многу интересно во групната фаза каде во последното коло Хрватска и Шпанија одиграа натпревар за првото место. Коцкестите успеа да слави со 2: 1 и да стигне до првата позиција, а по тој натпревар Касилјас се најде на удар на шпанската јавност.

Наводно, Висенте Дел Боске сакаше Касилјас да брани на тој натпревар иако Давид де Геа бранеше во првите два. Но, тогаш во јавноста стигна информација дека Касилјас одбил да игра, поради што добил големи критики.

Четири години подоцна, легендарниот голман реши да открие што навистина се случило пред мечот со Хрватска.

“Тренерот рече дека сака да бранам на тој натпревар, но јас му реков дека е подобро за него да продолжи со Давид. Не мислев дека заслужувам да го бранам третиот натпревар кој беше последен во групата. За среќа, на крајот кажам не “Затоа што изгубивме. Сигурен сум дека ќе бев виновен за сè, како и по Светското првенство 2014, бидејќи чувствував дека нема да заврши добро”, рече Касилјас.

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img