Sunday, January 24, 2021
Home Спорт Лино Червар за Мундијалот во Египет одбра по еден играч од Вардар...

Лино Червар за Мундијалот во Египет одбра по еден играч од Вардар и Металург

Селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар, објави список на ракометари на кои ќе смета за време на Светското првенство во ракомет.

Најважната вест е дека Игор Карачиќ е на списокот и хрватскиот табор што е добар сигнал дека сепак ќе биде подготвен за натпреварите.

Поради коронавирусот, ИХФ дозволи повик на 20 играчи, а на крајот Ловро Михиќ и Шиме Ивиќ испаднаа од списокот.

Списокот на популарни каубои изгледа вака:

Марин Шего, Иван Пешиќ, Мате Шуњиќ, Иван Чупиќ, Златко Хорват, Мануел Штрлек, Давид Мандиќ, Жељко Муса, Марино Мариќ, Илија Брозовиќ, Марин Шипиќ, Лука Циндриќ, Домагој Дувњак, Јанко Кевиќ, Игор Карачиќ, Марко Мамиќ, Халил Јагањац , Јосип Шарац, Иван Мартиновиќ и Лука Шебетиќ.

Хрватска е во групата Ц заедно со Јапонија, Ангола и Катар. Шампионатот ќе биде отворен на 15 јануари со натпревар против Јапонија.

Популарно