Thursday, March 4, 2021
Home Популарно Германска болница под карантин, регистрирани 20 случаи на британскиот тип на коронавирус

Германска болница под карантин, регистрирани 20 случаи на британскиот тип на коронавирус

Германските здравствени власти ставија под карантин цела болница во Берлин откако 20 пациенти и членови на персоналот се утврди дека се позитивни на поинфективна варијанта на коронавирусот што брзо се шири во Велика Британија.

Бројот на луѓе во болницата „Хумболт“ кои страдаат од заразената варијанта Б-117 најверојатно ќе се зголеми во наредните денови, изјавила за Ројтерс портпаролката на болницата.

Одлуката за карантин значи дека болницата „Хумболт“ во главниот град на Германија нема да прифаќа нови пациенти.

„Новите пациенти и итните случаи ќе бидат пренасочени кон други болници“, изјавила портпаролката.

Популарно

- Реклама -