Thursday, February 25, 2021
Home Македонија Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Шефот на државата Стево Пендаровски очекува засилен ангажаман на САД на Западен Балкан по инаугурацијата на Џо Бајден како претседател на САД.

Македонскиот претседател во синоќешното интервју за ТВ Клан рече дека во неговата администрација има луѓе кои имаат директни искуства во регионот.

„Меѓу нив е Викторија Нуланд, која има лична релација и со нас, со Северна Македонија, но и со регионот“, рече Пендаровски.

Тој вели дека Западниот Балкан е исклучок од вакцинацијата затоа што се водат директни преговори со фармацевтските компании, кои не се заинтересирани за малите пазари.

„Ние бевме, практично, заборавени пред сè од големите фармацевтски компании, на кои им е битен профитот. Во нашите преговори со ‘Фајзер’ и со ‘Астра Зенека’ прво прашање кое беше поставено од нивна страна е колкав број на жители сме и дека сега во моментов нивен интерес се големите пазари. Ние не сме единствените каде не е започната вакцинацијата. Такви се и Босна, Албанија, Црна Гора“, изјави Пендаровски во интервјуто.

Популарно

- Реклама -