Monday, April 12, 2021
HomeАвстралијаЕУ спречила испорака на вакцини во Австралија

ЕУ спречила испорака на вакцини во Австралија

Спречување на испораката на 250 илјади вакцини на АстраЗенека од ЕУ за Австралија е првиот случај на примена на системот за контрола на извозот на вакцини кој Унијата го воведе пред повеќе од еден месец.

Претставник на ЕУ, кој сакаше да остане анонимен, ги потврди овие информации објавени во Фајненшл тајмс.

Извозот во Австралија е забранет на барање на Италија поради недостигот на вакцини во ЕУ.

Соочена со недостигот на вакцини, ЕУ, која ја почна вакцинацијата на крајот на декември, воведе систем за контрола според кој компаниите кои произведуваат вакцини, мора прво да ги извршат договорените обврски кон ЕУ пред да им се одобри комерцијален извоз надвор од Унијата.

 

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img