Monday, April 12, 2021
HomeБалканУште 100.000 вакцини Фајзер пристигнуваат во Србија на 5-ти април

Уште 100.000 вакцини Фајзер пристигнуваат во Србија на 5-ти април

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, вчера објавија дека на 5 април се очекува да пристигнат 106.000 вакцини „Фајзер“ против Ковид-19.

Одговарајќи на пратеничките прашања во Домот на Националното собрание, Брнабиќ рече дека во Србија во моментот биле вакцинирани 1.356.000 граѓани, од кои 913.000 биле ревакцинирани.

Таа рече дека се смета дека се имунизирани 564.663 граѓани, односно дека поминале три недели од приемот на ревакцинацијата и дека се смета дека имаат стекнато целосен имунитет.

Таа рече дека ова е „трета категорија“ според која Кризниот штаб ќе донесе одлуки за олеснување или „заострување“ на антипандемиските мерки.

Брнабиќ изрази надеж дека следната недела ќе има услови за олеснување на мерките, наведувајќи дека засега се чини дека „бројките стагнираат“.

Таа додаде дека секој ден размислуваат кога ќе можат да ги намалат мерките, но дека во овој момент треба да размислиме за здравствените работници.

„Ќе сториме се што можеме за да го забрзаме процесот на вакцинирање“, рече премиерката, додавајќи дека секој ден аплицираат околу 10.000 граѓани заинтересирани за вакцинација.

Според неа, голем број граѓани не се доволно информирани за вакцините и не се чувствуваат безбедно.

Брнабиќ изјави дека очекува наскоро да се организира масовна вакцинација во сите локални самоуправи, што ќе се одржи без претходна регистрација преку порталот на е-управа.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img