Tuesday, August 9, 2022
HomeМакедонијаНови 1285 случаи на корона вирус од 3404 тестирања

Нови 1285 случаи на корона вирус од 3404 тестирања

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3404 тестирања, а регистрирани се 1285 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-522, Куманово-43, Дебар-3, Штип-46, Прилеп-79, Тетово-73, Струга-25, Велес-63, Битола-57, Охрид-40, Кавадарци-46, Гостивар-54, Гевгелија-17, Струмица-36, Крива Паланка-8, Радовиш-13, Крушево-1 , Кочани-22, Пробиштип-2, Демир Хисар-5, Македонски Брод-4, Берово-5, Валандово-3, Виница-11, Делчево-11, Кратово-3, Свети Николе-18, Кичево-44, Ресен-4, Неготино-27.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 176 оздравени пациенти од: Скопје-162, Куманово-5, Дебар-1, Штип-2, Охрид-3, Гевгелија-1, Струмица-1, Демир Хисар-1.

– Advertising –

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 38782, бројката на оздравени пациенти е 23011, на починати е 1110, а бројот на активни случаи изнесува 14661. Од вчера се регистрираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 16924, активни 6732
Куманово 2615, активни 641
Дебар 376, активни 74
Штип 1913, активни 424
Прилеп 1765, активни 798
Тетово 2670, активни 890
Струга 929, активни 186
Велес 1120, активни 672
Битола 996, активни 495
Охрид 924, активни 397
Кавадарци 708, активни 367
Гостивар 1437, активни 393
Гевгелија 478, активни 215 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 83 на Богданци и 12 се странски државјани)
Струмица 1182, активни 649
Крива Паланка 279, активни 125
Радовиш 296, активни 115
Крушево 46, активни 23
Кочани 848, активни 266
Пробиштип 248, активни 94
Демир Хисар 104, активни 34
Македонски Брод 115, активни 15
Пехчево 60, активни 4
Берово 236, активни 60
Валандово 117, активни 36
Виница 224, активни 107
Делчево 299, активни 144 (74 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
Кратово 90, активни 59
Свети Николе 543, активни 125
Кичево 724, активни 286
Ресен 284, активни 90
Неготино 232, активни 145 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 3404 теста се преку: ИЈЗ-1181, ЦЈЗ Скопје-117, Авицена-534, Биотек-251, МАНУ -302, Жан Митрев (Филип Втори) -243, Систина со PCR метода -359, лабораторија Лаор –87, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-127, Инфективна клиника-17, ГАК-0, Синлаб-83, Ремедика-44, лабораторија болница Козле-32, Здравствен дом Скопје (рапид тест) -25, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 268.932 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 26 часа примени се 12 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 162 пациенти. На кислородна поддршка се 137 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 позитивни и 1 дете суспектно на Ковид-19 и 26 возрасни пациенти, позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 55 пациенти, позитивни и суспектни на ковид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 66, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 472 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 400
Гази Баба – 913
Аеродром -1079
Карпош – 923
Центар – 893
Кисела Вода – 803
Ѓорче Петров – 555
Бутел – 366
Шуто Оризари – 93
Студеничани – 33
Сарај – 63
Арачиново -14
Илинден – 160
Сопиште – 58
Чучер Сандево – 47
Петровец –62
Зелениково -37
Странец – 88
Нераспределен- 145.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img