Америка, чест ми е што ме избравте да ја водам нашата голема земја., напиша предмалку на Твитер кандидатот за претседател на САД Џо Бајден.

„Работата што не чека ќе биде тешка, но ви го ветувам ова: Јас ќе бидам претседател на сите Американци – без разлика дали гласавте за мене или не. Ќе ја оправдам вербата која ми ја дадовте“, напиша Бајден, кој ќе биде 46. претседател на САД.

Според СНН клучни за победата се освените гласови во родната држава на Бајден Пенселванија.

Со 20 електоратски гласови од Пенсилванија Џо Бајден стигнал до бројката од 273 електоратати што е три повеќе од потребните 270 .СНН тврди дека Доналд Трамп во моментов има 213 електоратски гласа.

„Фокс Њуз“ ак наведува дека Бајден стигнал до бројот од 290 електорати,а други медиуми шпекулираат со бројката од 284 освоени електорати.