Tuesday, August 9, 2022
HomeПопуларноОбама ја поздрави „историската победа“ на Бајден

Обама ја поздрави „историската победа“ на Бајден

– Поранешниот американски претседател Барак Обама ја поздрави „историската победа“ во трката за Белата куќа на Џо Бајден, кој беше негов потпретседател во време на неговите два мандата.

– Имаме среќа што Џо ги има потребните квалитети за претседател и веќе се однесува како таков. Бидејќи кога ќе влезе во Белата куќа во јануари, ќе се соочи со голем број огромни предизвици со кои не се соочи ниту еден новоизбран претседател: раширена пандемија, нееднаква економија и судство, демократија во опасност и загрозена клима.

Знам дека ќе работи на сите Американци. Го охрабрувам секој Американец да му даде шанса и да го поддржи, нагласи Обама. На Бајден и Харис им честитаа и двајца други поранешни демократски претседатели, Бил Клинтон и Џими Картер.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img