Friday, August 19, 2022
HomeАвстралија(ВИДЕО) Tesla гради батерија со огромни пропорции во Австралија

(ВИДЕО) Tesla гради батерија со огромни пропорции во Австралија

После Јужна Австралија, уште една австралиска сојузна држава, Викторија, планира да изгради огромна батерија. Тоа се прави со цел да се премине кон одржливи извори на енергија, и дистрибуција на електрична енергија.

Викторија потпишала партнерство со компанијата Tesla, која ќе им изгради батерија со колосални пропорции и моќност од 300 мегавати, односно капацитет од 450 мегават-часови. На видеото одозгора може да погледнете како ќе изгледа колосалната батерија во Викторија кога ќе се изгради.

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img