Friday, August 19, 2022
HomeСветХаос во Пентагон: Трамп смени уште 4 функционери на министерството за одбрана

Хаос во Пентагон: Трамп смени уште 4 функционери на министерството за одбрана

По министерот за одбрана, претседателот на САД, Доналд Трамп, смени уште четворица високи функционери на Министерството за одбрана, а наместо нив постави луѓе кои му се лојални, пренесува Си-Ен-Ен.

Во понеделникот, Трамп прво го замени Марк Еспер, министерот за одбрана, кој беше заменет со поранешниот директор на Националниот центар за борба против тероризмот, Кристофер Милер.

Си-Ен-Ен додава дека некои службени лица биле отпуштени, а некои и сами си дале оставка, па освен Еспер, си заминале и неговиот шеф на кабинетот и високи разузнавачки службеници.

Тие беа заменети од луѓе на Трамп, вклучително и „контроверзни личности кои се залагаа за теории на заговор и го нарекуваа поранешниот претседател Барак Обама теоретичар“, додава Си-Ен-Ен.

Во текстот се додава дека овие смени ќе предизвикаат хаос во Пентагон, особено смената на Еспер.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img