Tuesday, August 9, 2022
HomeПопуларноЧистка во Пентагон: Се подготвува ли Трамп за државен удар?

Чистка во Пентагон: Се подготвува ли Трамп за државен удар?

Демократите и нивните сојузници се загрижени дека разрешувањето на министерот за одбрана и неколку најблиски соработници може да значи дека претседателот на САД, Доналд Трамп, подготвува државен удар, но се чини дека станува збор повеќе за повлекување од Авганистан.

Трамп го замени Марк Еспер во понеделникот, а го следеа началникот на Генералштабот Џенифер Стјуарт, политичкиот советник Џејмс Андерсон и разузнавачот Џозеф Кернан. На нивно место дојдоа Кристофер Милер, Кеш Пател, генералот Ентони Тата и Езра Коен-Ватник, за кои медиумите велат дека се „лојалисти на Трамп“.

Оваа чистка ги вознемири и демократите и нивните неоконзервативни сојузници како Бил Кристол. Тие се плашат дека се подготвува „пуч“ против Џо Бајден, кој медиумите го прогласија за победник на изборите минатата недела, пишува „РТ“.

Мајкл Клер во либералното списание „The Nation“ потсетува дека Милер бил ангажиран во тајни операции во Ирак и Авганистан и ги советува демократите да бидат претпазливи доколку нешто испрати сигнал дека Белата куќа се подготвува да ја користи армијата за нелегално укинување на демократијата и воспоставување на Трамп како диктатор“.

Сепак, назначувањето на пензионираниот полковник Даглас Магрегор за советник на Милер во средата укажува на тоа дека станува збор за нешто сосема друго. Пентагон го потврди назначувањето со изјава во која се вели дека „децениското воено искуство на Магрегор ќе се искористи во продолжување на безбедносните приоритети на претседателот“.

Секако, тоа звучи многу „Пентагон“, но Магрегор е најпознат по тоа што се залага за повлекување на САД од Авганистан што е можно побрзо. Трамп минатиот месец рече дека тоа треба да се случи до Божиќ, односно многу пред средината на 2021 година, како што е предвидено со мировниот договор со талибанците.

Анонимен претставник на Пентагон, цитиран од Ли Фанг од „Intercept“, потврди дека чистките се во функција на отстранување на пречките што воено-индустрискиот комплекс и бирократијата ги поставија на патот на политиката на Трамп.

„Претседателот ја враќа контролата над Министерството за одбрана и ова е заживување на надворешната политика на Трамп“, рече тој. „Ова се случува затоа што претседателот смета дека „неоконзервативизмот го предал американскиот народ“.

Во 2016 година, Трамп се залагаше за прекин на „бесконечните војни“ на Блискиот исток, но за неколку месеци по доаѓањето на власт, тој попушти пред советите на Пентагон и реши да ги интензивира. Тој испрати дополнителна војска во Авганистан, го засили бомбардирањето и започна ракети кон Сирија. Но, кога целата територија контролирана од терористите на Исламската држава (ИДИЛ) беше ослободена, тој се обиде да ја повлече армијата од Ирак, Сирија и Авганистан. Пентагон се спротивстави.

Првиот министер за војна на Трамп, Џим Матис, поднесе оставка заради Сирија на крајот на 2018 година. Повеќето американски трупи, кои беа нелегални во Сирија, се повлекоа во октомври 2019 година. Голем број војници го напуштија Ирак оваа година, наводно поради коронавирусот. И мир беше потпишан со талибанците во февруари, по скоро 20 години војна без никаква специфична цел.

Нема сомнение дека моменталната политичка состојба во Вашингтон е опасна. Бајден тврди дека победил на изборите, додека Трамп ги оспорува, повикувајќи се на неправилности во неколку држави. Кој и да надвладее на крајот, ако не се дојде до решение отворено и праведно, половина Америка ќе се чувствува измамена.

Што ќе се случи понатаму, никој не знае, но треба да се има предвид две работи. Што и да помислите за него, Трамп ги исполни своите предизборни ветувања – држејќи се до системот, и покрај проблемите што му ги фрли бирократијата, судовите и Конгресот. Засега, сè што се случува во Пентагон укажува на исполнување на ветувањето за повлекување од Блискиот исток, а не на државен удар дома.

Второ, токму демократите – пред сè, самиот Бајден – ја истуркаа идејата за употреба на воена сила за да го принудат Трамп да ја напушти Белата куќа доколку ги изгуби изборите и одбие да се предаде. Ова беше дискутирано во јуни, долго пред овие контроверзни избори. Што знаеше Бајден тогаш за да формулира такво сценарио, никој не знае – затоа што никој од медиумите не се осмели да го праша, додава „РТ“.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img