Wednesday, December 1, 2021
HomeСветПесочна бура зафати град во Кина

Песочна бура зафати град во Кина

По минување на песочна бура висока околу 100 метри, градот во северозападна Кина остана покриен со прашина.

На снимката се гледа како песокот полека го покрива градот Дунхуанг и минува низ згради и патишта, пишува Би-Би-Си.

Данхуанг се наоѓа на работ на пустината Гоби, која е позната по својата сурова клима.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img