Monday, October 25, 2021
HomeБалканГрчкиот премиер се извини за пропустите во гасењето на пожарите

Грчкиот премиер се извини за пропустите во гасењето на пожарите

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис се извини за пропусти во борбата против катастрофалните пожари и одобри 500 милиони евра за да им помогне на луѓето.

Додека пожарите и натаму беснеат, а владата ги проценува првите штети, Киријакос Мицотакис дошол на телевизија за јавно да се извини и вети дека никој нема да биде поштеден од одговорност, но во исто време повика на единство на нацијата.

“Размерите на штетите ни го параат срцето. Се извинувам за загубите што ги претрпевте”, рекол Киријакос Мицотакис.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img