Monday, October 25, 2021
HomeПопуларноШПАНИЈА ЈА АКТИВИРАШЕ ВОЈСКАТА Состојбата со шумскиот пожар е многу лоша

ШПАНИЈА ЈА АКТИВИРАШЕ ВОЈСКАТА Состојбата со шумскиот пожар е многу лоша

Во четвртокот загина 44-годишен пожарникар, вклучен во гаснењето на пожарот. Властите велат дека имаат докази дека отвориле истрага бидејќи постојат докази дека пожарот бил подметнат.

Шпанија испрати војници на југоистокот на земјата за да помогнат во гаснењето на големиот шумски пожар што гори веќе четири дена.

Пожарот во провинцијата Малага уништи речиси 7.000 хектари шума и доведе до нова евакуација на населението, како резултат на што бројот на раселени лица се зголеми на околу 2.500. Војниците дошле од база на југот на Шпанија, а со нив во битката со пожарот се повеќе од 300 пожарникари и 41 авион.

Регионалната агенција, која е задолжена и за противпожарната служба, денеска го опиша како клучно за ставање под контрола на пожарот.

Властите денеска евакуираше речиси 1.500 жители од неколку градови и села. Повеќе од 1.000 луѓе беа евакуирани пред викендот.

Комбинацијата на топол и сув воздух и силни ветрови придонесе за ширење на огнот.

Во четвртокот загина 44-годишен пожарникар, вклучен во гаснењето на пожарот. Властите велат дека имаат докази дека отвориле истрага бидејќи постојат докази дека пожарот бил подметнат.

Шумските пожари се вообичаени во јужна Европа за време на топлите и суви летни месеци, но се особено бројни оваа година во медитеранската област.

Во првите осум месеци годинава, во Шпанија изгореа повеќе од 75.000 хектари шума и други зелени површини.

- Advertisment -spot_img

Популарно

- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img