Monday, January 17, 2022
HomeЗдравјеВакцината на Фајзер ефикасна и кај деца од 5 до 11 години

Вакцината на Фајзер ефикасна и кај деца од 5 до 11 години

Компанијата Фајзер денеска објави дека нејзината вакцина против корона вирусот е ефикасна кај деца од пет до 11 годишна возраст и дека наскоро ќе бара одобрување од американските власти за употреба.

За деца на училишна возраст тестирана е помала доза од вакцината, односно една третина од дозата што ја примаат возрасните. Сепак, било заклучено дека децата на возраст од 5 до 11 години развиваат иста количина на антитела како тинејџерите и младите возрасни.

„Ако ‘Фајзер’ го достави својот документ ЕУА до крајот на септември, а податоците ја потврдат безбедноста за употреба, „одобрувањето би можело да се случи во првите неколку недели од октомври … Производот на ‘Фајзер’ најверојатно ќе биде спремен“, пренесе неодамна Ројтерс изјава на неименуван извор кој ја цитира изјавата на главниот американски експерт за заразни болести Ентони Фаучи.

Вакцината, произведена од американската компанија Фајзер и германскиот партнер Бионтек, веќе се користи за имунизација на деца постари од 12 години.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img