Tuesday, November 30, 2021
HomeПопуларноТалибанците уапсиле седум терористи од Исламската држава

Талибанците уапсиле седум терористи од Исламската држава

Седуммина милитанти на Исламската држава се приведени во Авганистан поради подготовка на напади во провинцијата Хост.

Талибанските борци приведоа седум борци на ИД кои планираа терористички напади во провинцијата Хост. За време на сослушувањето, тие дадоа важни признанија – соопшти гувернерот на провинцијата, Мохамад Наби Омари за катарската телевизија „Ал Џезира“.

Во експлозија во џамија во југоисточната авганистанска провинција Хост минатата среда загина едно лице, а 14 беа повредени. Одговорноста за нападот ја презедоа екстремистите од ИД.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img