Tuesday, August 9, 2022
HomeМакедонијаЃеоргиевски открива: Заев и прифатил на Бугарија дека Гоце е заеднички јунак

Ѓеоргиевски открива: Заев и прифатил на Бугарија дека Гоце е заеднички јунак

Поранешниот премир на Македонија, Љупчо Ѓеоргиевски во своето вечерашно гостување на  емисијата „Клик Плус“ на телевизија Тв21 открива дека Зоран заев и прифатил на Бугарија да признае дека Гоце Делчев е заеднички јунак и дека за тоа, тој и претседателот Стево Пендаровски се подготвено де потпишат посебна декларација.

Ова Ѓеоргиевски го опишува не како напредок, туку како вистинска револуција која се случува во Македонија и жално е тоа што Бугарија не го гледа.

-Во неколку наврати Заев и Пендаровски се изјаснија дека се спремни да потпишат некоја декларација со која би прифатиле дека Гоце Делчев е заеднички јунак. Тоа е револуција која се случува во Македонија. Да кажеш дека гоце Делчев е заеднички јунак, тоа е како Бугарија да води 1-0, но после тоа да стави вето за ЕУ, тоа значи дека Бугарија од водство од 1-0, го изгуби натпреварот службено 3-0, рече Георгиевски, кој појасни дека бил во Бугарија на средби со државниот врв за да им објасни дека не треба да ставаат вето на Македонија за влез во Европската унија.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img