Monday, January 17, 2022
HomeБалканРусија до Приштина: Не ве признаваме вас, ниту вашите одлуки

Русија до Приштина: Не ве признаваме вас, ниту вашите одлуки

Руската амбасада во Србија соопшти дека не ја признава одлуката на косовската влада за тоа двајца руски дипломати да ги прогласи за непожелни личности.

Амбасадата истакна дека чекорот на Приштина е провокација.

„На ја признаваме „независноста“ на Косово, а со самото тоа и „владата“ на покраината и другите „структури“. За нас никакви „одлуки“ на Приштина немаат правна сила. Врз основа на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН соработуваме со УНМИК во врска со ова прашање“, кажа прес-службата на руската амбасада.

Во амбасадата истакнаа дека се апсолутно неприфатливи обидите дипломатите акредитирани кај УНМИК да се попречуваат да ја вршат својата дејност која е во согласност со меѓународното право.

Претходно денес претседателката на Косово Вјоса Османи кажа дека двајца функционери на косовското претставништво на амбасадата на Руската Федерација во Србија се прогласени за непожелни личности поради, како што кажа, нивните штетни активности „кои ги загрозиле националната безбедност и уставниот поредок на Република Косово“.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img