Monday, January 17, 2022
HomeБалканИзборот на Кристофер Хил во Сенатот блокиран поради гасоводот „Северен тек 2“

Изборот на Кристофер Хил во Сенатот блокиран поради гасоводот „Северен тек 2“

Враќањето на познатиот американски дипломат, Кристофер Хил, на Балканот е блокирано во Сенатот поради меѓупартиските игри во Вашингтон. Хил е новиниран од претседателот Џо Бајден за амбасадор на САД во Србија. Тој и уште дваесетина колеги ќе чекаат одредено време Сенатот да го потврди нивниот избор, бидејќи републиканскиот сенатор Тед Круз го блокираше целиот процес поради повлекувањето на администрацијата на Бајден од блокирање на рускиот гасовод „Северен тек 2“, пренесува РТС.

Меѓу кандидатите чиј избор, барем засега, е суспендиран е и веројатниот иден шеф на американските дипломати во Приштина, Џефри Ховениер.

Единствениот кандидат на Бајден чиј избор не е доведен во прашање е идниот американски амбасадор во Пекинг, Николас Брнс, уште еден познат дипломатски ветеран. Изборот на Брнс е извесен поради фактот што САД повеќе од една година немаат амбасадор во Кина, што претходно беше потврдено од Сенатот, пренесува Блумберг.

Покрај Круз, изборот на мнозинството амбасадори го блокира и сенаторот Џош Хејли.

Демократите ги обвинуваат републиканците дека со ваквите потези ѝ нанесуваат голема штета на американската надворешна политика.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img