Tuesday, May 17, 2022
HomeАвстралија(ВИДЕО): Вандалски чин на Македонските гробишта во „Fawkner Memorial Park“ во Мелбурн

(ВИДЕО): Вандалски чин на Македонските гробишта во „Fawkner Memorial Park“ во Мелбурн

Денес, на 6 ноември 2021 кога православните верници ја обележуваат Задушница и ги посетуваат вечните почивалишта на починатите, се случи вандалски чин.

Имено, на гробиштата во „Fawkner Memorial Park“ во Мелбурн е извршен вандалски чин врз голем број на споменици на починатите.

На мета биле крстовите и ангелите.

Најголема штета е направена на гробовите на Македонци и други православни нации.
Верниците беа видно вознемирени и разочарани од вандалската глетка што ги направи уште потажни и по скршени од болка.

Се надеваме дека надлежните ќе преземат соодветни мерки виновниците да бидат најдени и соодветно казнети, и една порака дека починатите треба да се остават да почиваат во мир, а не некој да си ги лечи фрустрациите и да го искажува гневот таму каде што не е место за тоа.

Вечна им слава на починатите, нека почиваат во мир.

Господ е голем!

Погледнете го видеото:

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img