Monday, January 17, 2022
HomeСпортХамилтон признава: Ред Бул беше пребрз, немав шанси против Верстапен

Хамилтон признава: Ред Бул беше пребрз, немав шанси против Верстапен

Макс Верстапен оствари уште една победа сезонава и направи повторно разлика во однос на ривалот Хамилтон.

На мексиканското ГП вчера, Верстапен беше најдобар на крајот, иако стартуваше од третата позиција, имаше фантастичен старт, минувајки го двоецот на Мерцедес и да направи со тоа да впише нови 25 бодови на генералната табела.

Хамилтон заврши како втор, што значи дека по оваа трка уште повеќе бодовно заостанува зад лидерот Верстапен.

Британецот по трката истакна дека неговиот ривал бил супериорен со брзината во споредба со неговиот болид.

„Едноставно беше побрз од мене, му честитам за победата. Барем дојдовме до втората позиција на крајот, дадов максимум од себе. Ред Бул уште еднаш покажа колку брз болид има. На крајот ова беше една возбудлива трка во која сите уживавме“, порача Хамилтон.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img