Monday, January 17, 2022
HomeСпортСаки ја искоментира веројатно најголемата грешка на Пирло во тренерската кариера

Саки ја искоментира веројатно најголемата грешка на Пирло во тренерската кариера

Еден од најдобрите италијански тренери на сите времиња, Ариго Сакри, ја коментираше одлуката Андреа Пирло да го преземе Јувентус и тоа го оценува како не баш успешен ангажман.

Творецот на моќниот Милан од 80-тите, отворено смета дека Пирло згрешил со тоа што решил да го води Јувентус.

„Тој дојде во Јувентус и скоро да немаше шанси добро да помине таму. Пирло сам се нафати на таа неблагодарна задача, да работи во период каде трофеите се нормална работа во клубот и не успеа во тоа. Таа грешка може скапо да го чини во кариерата“.

Пирло се споменуваше како потенцијална замена за Куман во Барса или опција за Џенова, но ниту една од тие опции не се оствари.

„Токму таа година во Јувентус е можеби причината зошто овие два клуба го прескокнаа Пирло“, се надоврза Ариго Саки.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img