Tuesday, January 25, 2022
HomeБалканБез јасен победник на изборите во Бугарија

Без јасен победник на изборите во Бугарија

Нема да има јасен победник на третите парламентарни избори во Бугарија оваа година, покажуваат излезните анкети. За избор на претседател, најверојатно, ќе има и втор круг.

Излезната анкета на „Алфа Рисрч“ покажува дека ГЕРБ води тесно со 24,8 отсто од гласовите, додека Галуп интернешнал процени дека партијата „Промената продолжува“ се први со 25,7 отсто.

Според „Ројтерс“, три истражувања на јавното мислење покажуваат дека предност има централно-десничарската партија на поранешниот премиер Бојко Борисов – ГЕРБ, додека според една анкета, раководството е нова центристичка група „Промената продолжува“, која се залага за „нулта корупција“.

Ниту еден од кандидатите на претседателските избори не успеа да ги добие потребното мнозинство од оние што гласаа, па победникот ќе се решава во вториот круг, покажуваат излезните анкети.

Во вториот круг ќе се соочат актуелниот шеф на државата Румен Радев и проф. Анастас Герџиков. Во моментов разликата меѓу нив е 24,3% во корист на Радев. Тој освоил 49,3 отсто од гласовите, а неговиот противкандидат – 25 отсто.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img