Tuesday, July 5, 2022
HomeUncategorizedМинистрите на ЕУ ќе разговараат како да се засили соработката со Западен...

Министрите на ЕУ ќе разговараат како да се засили соработката со Западен Балкан

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска во Брисел ќе ги разгледаат анализите и „некои предлози за тоа како дополнително да се вклучи ЕУ во Западен Балкан“, изјави висок претставник на ЕУ во Брисел.

Европскиот функционер, кој сакаше да остане анонимен, изјави дека министрите на ЕУ темелно и отворено ќе разговараат за документот што им го достави високиот претставник Жозеф Борел, бидејќи не се очекува да донесат заклучоци за тоа. Документот подготвен од претставници на Европската служба за надворешни работи предупредува дека политичката ситуација во Западен Балкан е „полна со растечки предизвици“ во последните месеци, со продлабочувањето на сериозната политичка криза во Босна и Херцеговина и тензиите во северно Косово, како и меѓупартиските поделби во Црна Гора кои го „парализираат политичкиот систем на земјата“.

Процесот на проширување со Западен Балкан не е експлицитно на дневен ред на денешната седница на министрите на ЕУ. Но, дебатата сепак може да се допре, бидејќи, според дипломатски извори во Брисел, неодамнешната посета на холандскиот премиер Марк Руте на Скопје и Тирана покажа дека Холандија веќе не се противи на отворањето на преговорите со Скопје и Тирана. Франција, која досега исто така не сакаше да даде датум за преговори на ЕУ со Албанија и Северна Македонија, сега наводно се согласува со тоа, бидејќи не би сакала тоа да биде предмет на француското претседателство со Европската унија од јануари следната година.

Некои членки на ЕУ, сепак, сметаат дека Тирана треба да се одвои од Скопје во преговарачкиот процес, бидејќи нема индикации дека Бугарија би можела да го укине ветото на преговорите со Северна Македонија, дури и ако вчерашните избори можат да доведат до промена на власта во Софија. Од документот на Борел не е јасно кои предлози, заедно со анализата на ситуацијата и зајакнувањето на врските, би можеле да ѝ помогнат на „ЕУ дополнително да се вклучи во акција со земјите од Западен Балкан“.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img