Tuesday, January 25, 2022
HomeАвстралијаОпасност од пожар во Западна Австралија

Опасност од пожар во Западна Австралија

Службата за вонредни ситуации на Западна Австралија денеска издаде предупредување за опасност од шумски пожар, кој е вон контрола источно од градот Перт.

Локалните жители се предупредени да ги напуштат своите домови и да бараат побезбедно сместување.

Во сезоните 2019 и 2020 година, Австралија претрпе невидени пожари во кои животот го загубија 33 лица, вклучително и девет пожарникари, а изгореа повеќе од 17 милиони хектари површини.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img