Monday, January 17, 2022
HomeСветСредба на лидерите на САД, Канада и Мексико

Средба на лидерите на САД, Канада и Мексико

Лидерите на Соединетите Американски Држави, Канада и Мексико денеска ќе се состанат заедно за прв пат по пет години за да ја промовираат северноамериканската економска интеграција, но споровите околу предложените даночни кредити за електрични возила, но политиката „купи американски производи“ која е поддржана од претседателот Џо Бајден може да доминира на состанокот.

Бајден го оживеа таканаречениот самит „Триос амигос“ што ќе се одржи во Белата куќа за прв пат од 2016 година кога поранешниот претседател Доналд Трамп го отфрли во 2017 година. Билатералните состаноци ќе се одржат претходно во текот на денот. Соединетите Држави се најголемиот трговски партнер на Мексико и на Канада. Но, овие две земји сакаат еднакви услови за игра, бидејќи се натпреваруваат да ги намамат компаниите да основаат погони во нивните земји.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img