Tuesday, January 25, 2022
HomeПопуларноУапсени се пет лица, поврзани со давењето на мигрантите во Ла Манш

Уапсени се пет лица, поврзани со давењето на мигрантите во Ла Манш

Според официјалните податоци, 27 мигранти се удавиле вчера во Ла Манш откако нивниот брод се превртел, меѓу кои три деца, една трудница и уште шест жени, изјавил францускиот министер за внатрешни работи Жерар Дарменин.

Дарменин рече и дека полицијата уапсила пет лица осомничени дека се директно поврзани со овој случај, но не соопштил детали за наводните врски.

Министерот рече дека двајца преживеани се во критична состојба во француска болница, каде што се лекуваат од тешка хипотермија, едниот е Ирачанец, а другиот Сомалиец, пренесува АП.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img