Tuesday, January 25, 2022
HomeПопуларноСенатот на САД го блокираше нацрт-законот за трошоците за одбрана

Сенатот на САД го блокираше нацрт-законот за трошоците за одбрана

Сенатот на САД го блокираше годишниот нацрт-закон за трошоците за одбрана поради приговорите на републиканците бараат воведување санкции за Северен тек 2. Контроверзниот гасовод на Балтичкото Море за транспорт на руски природен гас во Германија има гласни противници во американскиот Конгрес кои веруваат дека би бил штетен за европската енергетска политика и ќе ѝ дозволи на Русија да го пренасочи извозот на гас во Европа заобиколувајќи ја Украина со што ја лишува таа земја од милијарди долари годишно во транзитни такси.

Пред процедуралното гласање, лидерот на малцинството републиканскиот сенатор Мич Меконел вети дека ќе се спротивстави на законот без напредок во амандманите, наведувајќи ги републиканските барања за мерки како што се санкциите за Северен тек 2. И покрај двопартиската поддршка за санкциите, администрацијата на Бајден им се спротивставува, тврдејќи дека тие ќе ги отуѓат европските сојузници. Водачот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер го нарече гласањето „необјасниво и навредливо“ и ги обвини републиканците дека гласаат против американските трупи и американската безбедност. Годинашното законодавство одобрува околу 770 милијарди долари за трошоци на Пентагон.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img