Tuesday, January 25, 2022
HomeПопуларноМодерна предупреди дека вакцините се помалку ефикасни против Омикрон, берзите паѓаат

Модерна предупреди дека вакцините се помалку ефикасни против Омикрон, берзите паѓаат

Производителот на лекови Модерна денеска ги потресе финансиските пазари, откако шефот на компанијата Стефан Бансел предупреди дека вакцините против ковид-19 веројатно нема да бидат толку ефикасни против варијантата омикрон како што беа против Делта. Цената на сурова нафта веќе паднаа повеќе од еден долар, австралиската валута падна на годишно ниво, а Никеи се откажа од своите добивки бидејќи коментарите на Бансел поттикнаа стравувања дека отпорноста на вакцините може да доведе до повеќе болести и хоспитализација, продолжувајќи ја пандемијата.

„Мислам дека тоа ќе биде материјален пад. Само не знам колку, бидејќи треба да ги чекаме податоците. Но, сите научници со кои разговарав велат „ова нема да биде добро“, рече Бансел. Омикрон – за кој Светската здравствена организација (СЗО) оцени дека носи „многу висок“ ризик за бранови на инфекција. Веста за нејзиното појавување избриша околу 2 трилиони долари од вредноста на глобалните акции во петокот, иако одредено смиреност беше вратена оваа недела додека инвеститорите чекаа повеќе податоци за карактеристиките на омикрон.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img