Tuesday, January 25, 2022
HomeПопуларноМеркел се прости од политиката, еве што порача

Меркел се прости од политиката, еве што порача

Германската војска со традиционална парада се збогува од германската канцеларка Ангела Меркел која за една недела, по 16 години власт, ќе замине во политичка историја.

Свеченоста, чии корени датираат од 16 век, е најголемата почест што германските оружени сили ги даваат на некој цивил.

Меркел им се заблагодари на соработниците и на семејството, а на наследникот Олаф Шолц му посака среќа.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img