Tuesday, January 25, 2022
HomeСветВо Виена голем протест против мерките, дошло до судир со полицијата

Во Виена голем протест против мерките, дошло до судир со полицијата

Илјадници маршираа кон австриската престолнина во саботата, протестирајќи против ограничувањата наметнати на различни сектори, чија цел е да се спречи ширењето на коронавирусот.

Соочена со секојдневно зголемување на бројот на новозаразени, австриската влада минатиот месец стана првата во Западна Европа која повторно го воведе карантинот и најави задолжителни вакцини од февруари.

Демонстрантите истакнаа транспаренти на кои пишуваше „Јас сам ќе одлучам“, „Да ја направиме Австрија повторно голема“ и „Нови избори“, што е одраз на политичките превирања со кои се соочија дури тројца премиери во последните два месеци.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img