Tuesday, January 25, 2022
HomeСпортМеси го помина и Пеле, пред него е само Роналдо, но само...

Меси го помина и Пеле, пред него е само Роналдо, но само поради 145. натпревари повеќе

Најдобриот фудбалер на сите времиња Лионел Меси денеска постигна два гола во победата против Бриж и со тоа го помина Пеле на вечната листа на голгетери.

Аргентинецот сега има 758 гола, еден повеќе од Пеле кога станува збор за официјалните натпревари. Пред Меси, по бројот на голови сега е само Кристијано Роналдо кој минатата недела ја проби границата од 800 во својата кариера.

Разликата меѓу двајцата фудбалери изнесува 43 гола, но тоа е така само поради фактот што Роналдо во својата кариера има 145 натпревари повеќе од фудбалерот на ПСЖ. Кога станува збор за учеството во постигнувањето голови (голови плус асистенции), Меси уште сега е подобар со 1076, наспроти 1031 на Роналдо. За индивидуалните награди, не треба ни да се трошат зборови дека далеку напред е аргентинскиот репрезентативец.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img