Tuesday, January 25, 2022
HomeСпортБаерн со половина сила ја разби Барселона и ја исфрли од Лигата...

Баерн со половина сила ја разби Барселона и ја исфрли од Лигата на шампионите

Екипата на Барселона оваа сезона се прости од Лигата на шампионите.

Каталонскиот тим вечерва беше поразен од Баерн во Минхен со 3:0, а со оглед на тоа што Бенфика го совлада киевски Динамо (2:0), Барса се прости од настапот во елитното европско натпреварување и ја продолжува сезоната во Европската лига.

Каталонците добро влегоа во натпреварот. Имаа неколку опасни напади на отворањето, но Мануел Нојер немаше некоја посебна работа на голот на баварскиот гигант.

Баерн играше опуштено, но и таквите Баварци се многу посилни од овој тим на Барселона.

Домашните поведоа во 34. минута. Левандовски го надмудир Пике, асистираше до Томас Милер кој погоди за 1:0.

Ова е 50-ти гол за Милер во Лигата на шампионите и тој е првиот Германец со ваков ефект.

Девет минути подоцна беше 2-0. Спектакуларен гол постигна Лерој Сане од 30 метри за сигурна предност на Баерн.

Сане можеше да постигне уште еден гол по одличната контра во вториот дел, но од неколку метри го промаши целиот гол.

Сепак, во 62. минута Џамал ​​Мусиала ја заврши работата. Тој го искористи додавањето на Дејвис и погоди за 3-0.

Тоа беше конечниот резултат на натпреварот. Јулијан Нагелсман одмори некои играчи, но Барселона не можеше премногу до крајот.

Треба да се напомене дека головите за победата на Бенфика над Динамо (2:0) со која и донесе пласман во осминафиналето ги постигнаа Јаремчук и Жилберто.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img