Thursday, January 27, 2022
HomeАвстралијаСилна песочна бура зафати цел град во Австралија

Силна песочна бура зафати цел град во Австралија

Силна песочна бура помина над северозападниот дел на австралиската држава Квинсленд, јави телевизијата 9News.

Ветер со брзина од 109 километри на час разнесе огромен облак од песок и портокалова прашина над градот Булиа. За среќа, тоа траеше само 10 минути, а дождот што следеше го исчисти воздухот од прашина.

Очевидци велат дека тоа била најсилната песочна бура во Квинсленд на која може да се сетат. Нема извештаи за жртви, иако локалното население се подготвувало за најлошото, соопшти телевизискиот канал.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img