Friday, August 19, 2022
HomeТехнологијаЧипот Apple M2 доаѓа со големи подобрувања во перформансите

Чипот Apple M2 доаѓа со големи подобрувања во перформансите

Apple синоќа го одржа својот WWDC настан, на кој откри многу нови работи.

Така, американската компанија го претстави новиот чип М2, кој ќе пристигне како наследник на првиот прилагоден компјутерски чип ARM, кој беше претставен на крајот на 2020 година. Каков напредок има направено М2 во однос на својот претходник? Сите детали за овој чип се дадени подолу.

Новиот чип е изграден на втора генерација на 5 nm процеси и во споредба со M1, неговиот octa-core CPU обезбедува 18% подобри перформанси. Ова не е толку голема разлика како што можеби очекувавме кога станува збор за процесорите. Во споредба со Intel Core i7-1255U во Samsung Galaxy Book2 360, процесорот во M2 обезбедува „речиси двојно поголеми перформанси на исто ниво на моќност“, а исто така обезбедува врвни перформанси на чипот на Intel користејќи само четвртина од моќноста, наведуваат од Apple.

Во споредба со 12-јадрениот Intel Core i7-120P во лаптопот MSI Prestige 14Evo, Apple наведува дека M2 „обезбедува речиси 90% од врвните перформанси на овој чип“ додека користи само четвртина од моќта.

Јадрото на графичкиот процесор е исто како и M1, но нешто поефикасно, бидејќи 10-јадрениот M2 може да испорача 25% подобри перформанси од 8-јадрениот процесор на M1 со иста потрошувачка на енергија. И овде, Apple направи споредба со интегрираниот графички процесор во Samsung Galaxy Book2 360, наведувајќи дека овој графички процесор е 2,3 пати побрз при исто ниво на моќност и одговара на врвните перформанси на графичкиот процесор на Intel користејќи петтина од моќноста. Со одредена дополнителна потрошувачка на енергија, перформансите на графичкиот процесор се зголемија за вкупно 35% во споредба со M1, според Apple.

Во споредба со M1, M2 ќе донесе 50% повеќе мемориски опсег, 100 GP/s. Невралниот мотор со 16 јадра е 40% побрз од M1 и може да се справи со 15,8 трилиони операции во секунда. M2 поддржува до 24 GB LPDDR5 RAM меморија. Чипот има над 20 милијарди транзистори, што е 25% повеќе од M1, поддржува 6K надворешни екрани, како и кодирање и декодирање ProRes, 8K H.264 и HEVC видео.

 

 

 

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img