Tuesday, January 19, 2021
Home Популарно Џонсон најверојатно ќе се вакцинира пред камери, сака да покаже дека вакцината...

Џонсон најверојатно ќе се вакцинира пред камери, сака да покаже дека вакцината е безбедна

Премиерот на Британија, Борис Џонсон може да се вакцинира во живо на телевизија за да покаже дека вакцината против ковид-19 е безбедна, но нема да добие доза пред оние на кои им е најпотребна, изјави неговата портпаролка.

56-годишниот Џонсон, кој помина извесно време на интензивна нега кога му беше потврдено дека има инфекција со коронавирус на почетокот на оваа година, го поздрави одобрувањето на вакцината од страна на Пфајзер како глобална победа и трошка надеж во пандемијата што и наштети на економијата и го отежнува секојдневието.

Но, како и другите лидери, Џонсон не треба да ја прима вакцината пред најранливите групи на луѓе. Сепак, тој сака да покаже дека вакцината е безбедна и да се обиде да ги убеди другите да се вакцинираат веднаш штом ќе стане достапна за општата популација, објави денеска Ројтерс.

„Не мислам дека тоа е нешто што тој би го отфрлил“, рече владиниот портпарол Алегра Стратон на прашањето дали вакцинирањето на британскиот премиер ќе се емитува на телевизија.

„Но, мислам дека исто така знаеме дека тој нема да добие доза што треба да биде за некој екстремно ранлив и за некој што треба да ја добие пред него“, додаде таа.

Џонсон најави дека вакцинацијата ќе биде доброволна. Резултатите од истражувањето на YouGov покажуваат дека 20 проценти од Британците не се убедени или не се целосно убедени во безбедноста на вакцината. 66 проценти од нив ја поддржале идејата на министерот за здравство Мет Хенкок тој да добие доза од вакцината на телевизиски пренос.

Британската влада објави дека приоритет ќе имаат корисниците на домови за стари лица и нивните негуватели, проследени со сите над 80-годишна возраст и здравствените работници од првата линија.

Џонсон отворено зборуваше за неговата борба со ковид-19 во април и рече дека се борел за живот. Тој додаде дека и неговата состојба се влошила поради неговата тежина и оттогаш често ја споменувал својата борба со слабеењето. Стратон рече дека британскиот премиер повеќе вежба откако го надминал ковид-19.

Портпарол на Џонсон исто така рече дека останува на Бакингемската палата да одлучи дали ќе се вакцинира 94-годишната кралица Елизабета. Портпаролот на палатата одби да даде коментар, велејќи дека здравствените проблеми на кралското семејство се традиционално приватни по природа.

Кралицата и нејзиниот 99-годишен сопруг, принцот Филип, кои се приоритетни за вакцинација, го спроведоа националното затворање на земјата оваа година со помалку членови на персонал во замокот Виндзор.

Тие планираат да останат таму за Божиќните празници наместо да патуваат за Сандрингем на истокот од Англија, што обично го прават.

Популарно