Sunday, August 14, 2022
HomeБалканОпасност во Егејското море – туристите преплашени: Ова се симптомите, внимавајте ако...

Опасност во Егејското море – туристите преплашени: Ова се симптомите, внимавајте ако одите на море овде!

Во Јонското и Егејското Море се појави вид на медуза која воопшто не е наивна. Тој е еден од најопасните видови на Медитеранот поради силниот невротоксин што го има, а се пренесува со убоди.

Виолетовите медузи почнаа да ја расипуваат успешната туристичка сезона и да избркаат што повеќе капачи од водата.

Изгореницата на овие медузи е многу болна и може да предизвика сериозни последици доколку зафати повеќе од половина од телото, кога ќе биде неопходна хоспитализација.

Виолетова медуза се појавува во интервали од една деценија, а во последниве години, поради промените во климатските услови и целокупниот пораст на температурата на морето, се појавува почесто.

Се започна пред десетина дена, кога од Кефалонија, Закинтос, Паксос, Антипаксос, Крф и Пелопонез почнаа да пристигнуваат предупредувања дека се забележани јата опасни медузи.

Медиумите веднаш реагираа, но загриженоста уште повеќе порасна кога овој вид се појави на плажите во Атина. Капачите веднаш беа предупредени да излезат од водата, па деновиве во морето пливаат само најхрабрите.

„Не очекувавме дека летово ќе има толку многу виолетови медузи кои минатото лето беа локализирани само во мали делови од Егејот, а летово ќе се прошират на целиот Медитеран и Јонското Море. Ја следиме ситуацијата и чекаме да видеме што се случува во Јадранот“, изјави за ТВ Скај Христос Таклис, морски биолог и менаџер на грчката опсерваторија за биолошка разновидност.

Тој објаснува дека медузата годинава пристигнала од Италија, што се должи на нивната потрага по потопла вода, од 16 до 27 степени, бидејќи се хранат со планктони. Овој вид досега беше присутен во Медитеранот, главно во близина на шпанскиот и италијанскиот брег, а сега сериозно се заканува да ги загрози одморите во Грција.Последица на болен напад на виолетова медуза на човечкото тело е повреда од околу десет сантиметри, при што медузата ослободува невротоксини, што предизвикува отоци, болни изгореници и осип на кожата, а оние со преосетливост може да имаат проблеми со срцето, тахикардија, низок притисок, силни главоболки, дијареа, бронхоспазам, гушење и повраќање, па затоа е неопходно да се побара лекарска помош.

Против отровот на оваа медуза помага инстантното плакнење во морето, а потоа нанесувањето сода бикарбона и крема со кортизон. Се замолуваат капачите да не вадат медузи и да не ги закопуваат во песок бидејќи се опасни дури и ако некој ги згази. Експертите не можат да одговорат кога виолетовата медуза ќе се повлече, бидејќи нивното движење зависи од подводните струи, што значи дека тие можат да се преселат на нова локација за еден ден.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img