Tuesday, August 9, 2022
HomeМакедонијаВархеји не верува дека Македонија годинава ќе почне преговори со ЕУ

Вархеји не верува дека Македонија годинава ќе почне преговори со ЕУ

Комесарот за проширување при ЕУ, Оливер Вархеји, изјави дека има се помалку шанси Македонија и Албанија да добијат преговарачка рамка до крајот на годинава и да започнат пристапни разговори за членство во ЕУ.

-Се уште се надевам, но за жал, се помалку е сигурно дека оваа година можеме да ги усвоиме преговарачките рамки – рекол тој во Европскиот парламент, за време на дебатата за состојбата на Западен Балкан – 25 години по Дејтонскиот договор.

Тој вели дека С. Македонија „мора да вложи дополнителни напори за да излезе во пресрет на загриженоста на Бугарија“, со цел, како што истакнува, да се најде решение што е прифатливо за обете земји.

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img