Sunday, August 14, 2022
HomeБалканKаменување на бугарските новинари во Србија

Kаменување на бугарските новинари во Србија

Бугарскиот јавен радиодифузен сервис објави снимка од вчерашниот инцидент во источна Србија, во кој биле нападнати членови на истражувачки новинарски тим на Бугарската национална телевизија, како и еколошки активисти кои биле со нив. Нападот се случил вчера попладне на пат пред рудникот „Подвирови“ во селото Караманица во општината Босилеград, соопшти организацијата „Safe journalists“. Кога новинарите и активистите се приближиле до рудникот, минибус им го блокирал патот на околу 50 метри од влезот, па тие морале да продолжат пеш. Во тој момент, неколку луѓе, меѓу кои и директорот на рудникот, Миодраг Вукајловиќ, ја нападнале екипата, прво со камења, а потоа и со тупаници. Новинарскиот тим дошол во Србија за да сними сторија за загадувањето на животната средина во пограничната област во општина Босилеград, а новинарите ги имале сите потребни дозволи за снимање. Во телевизиската екипа биле новинарката Богдана Лазарова, снимателите Димитар Славов и Николај Андрејев и техничарот Роберт Вецов. Заедно со нив, нападнати биле и екоактивистите од Софија Димитар Куманов од Риболовниот клуб „Балканка“ и Валентин Јанев, Бранко Митов и Димитар Димитров од Босилеград. Според БНТ, генералниот конзул на Бугарија во Ниш, Димитар Цанев, дошол во Босилеград и со негова помош била поднесена пријава во полицијата.

„Подвирови“ е рудник за олово, цинк и бакар, а е во сопственост на фирмата „Босил метал“.

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img