Friday, August 19, 2022
HomeСветНајопасните места за селфи во светот: 300 луѓе ги загубиле животите на...

Најопасните места за селфи во светот: 300 луѓе ги загубиле животите на овие места!

Во последниве години се појави тренд кој однесе повеќе од 100 животи: селфи на особено опасни места. Инфлуенсерите сакаат да ги прикажуваат своите најхрабри фотографии – направени на врвот на карпа, кат на зграда, кран, среде дива река…

Според студијата објавена во „Journal of Famili Medicine and Primari Care“, помеѓу октомври 2011. и ноември 2017. година, најмалку 259 луѓе ги загубиле животите на опасни места, само поради добра фотографија. Според статистичките податоци, тоа се претежно мажи на возраст од 20. до 29. години.

Само минатата година, 24. смртни случаи поради селфи биле регистрирани веднаш по укинувањето на ограничувањата за движење на корона вирусот.

Поради алармантни податоци, авторите на студијата решиле да покренат иницијатива за „области без селфи“ и на тој начин да ги обележат најопасните точки на фотографирањето.

Сајтот travelbook.de направил листа на места кои се опасни за правење селфи.

Ел Каминито дел Реи, Хотел Шпанија Оваа прекрасна патека се сметала за една од најопасните во светот и била целосно затворена за посетители цели 14. години. Причина: многу смртни случаи. Во 2015. година патеката е реновирана и поставени се огради. Па, сепак, прошетката сè уште не е целосно без опасност.

Ѓаволски базен, Замбија Многу луѓе пливаат директно до работ, кој се наоѓа на надморска височина од 110. метри. Постои природен ѕид кој не дозволува водата веднаш да ве повлече, но доколку се појават струи, никој не може да ве задржи. Многу туристи веќе паднале во длабочините на водопадите Викторија.

Кјерагболтен, Хотел Норвешка Моќна карпа заглавена помеѓу два фјордови левитира 1.000 метри над земјата. Самата глетка на фотографиите е морничава.

Преикестолен, Норвешка Само еден непромислен чекор е доволен за да паднете од карпата. Инаку, токму тука се снимени кадри од Mission Impossible во 2017. година.

Тролтунга, Норвешка Карпата што штрчи од планината наликува на јазикот на троловите, поради што има необично име. Многу туристи одат сè до работ. Ова било кобно за 24-годишна девојка од Мелбурн – паднала речиси од 300 м височина.

 

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img