Friday, August 19, 2022
HomeМакедонијаГраѓани повторно излегоа пред Владата со барање да се отфрли францускиот предлог

Граѓани повторно излегоа пред Владата со барање да се отфрли францускиот предлог

Група незадоволни граѓани во попладневните часови се собраа пред Владата во знак на протест против последниот предлог за надминување на спорот со Бугарија, со цел Македонија да почне пристапни преговори со ЕУ.

  • Учесниците на протестот побараа отфрлање на предлогот и оставка на власта. Мeѓу собраните граѓани се забележуваа знамиња со сонцето од Вергина.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, претходно ги повика граѓаните утре да излезат на протест пред Владата, во 19 часот, за гласно да му кажат не на францускиот предлог.

Претходно имаше сличен протест пред Владата на 22 јуни.

 

 

- Advertisment -spot_img

Популарно

spot_img
- Реклама -spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама - spot_img
- Реклама -spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img