Научник Македонец во Бостон работи на откривање на метаболизмот на бактериите и последиците врз здравјето на човекот

Научник Македонец во Бостон работи на откривање на метаболизмот на бактериите и последиците врз здравјето на човекот

Педесетгодишниот Македонец Илија Дуковски е дел од тимот научници на Бостонскиот универзитет каде што периодов се работи на создавање компјутерски модели на метаболизмот и сличните процеси на бактериите што се во организмот на луѓето.

За прв пат во историјата девизните резерви надминаа 3 милијарди евра

За прв пат во историјата девизните резерви надминаа 3 милијарди евра

Точно 3 милијарди и 127 милиони евра изнесуваат на крајот на септември девизните резерви кои ги има Македoнија, а кои ги чува и ги оплодува Народната банка.

САД ги повикаа каталонските демонстранти на ,,умереност“

САД ги повикаа каталонските демонстранти на ,,умереност“

Соединетите американски држави ги повикаа каталонските демонстранти на „умереност“ во реакцијата на судската пресуда за политичарите кои организираа референдум за независност во 2017 година.

Боки 13 му ја утепа кариерата на Јовче Ременски - СУСПЕНДИРАН Е

Боки 13 му ја утепа кариерата на Јовче Ременски - СУСПЕНДИРАН Е

Фросина Ременски е под истрага за рекети кои со неа и други ги правела невладината организација Меѓународен Сојуз на Боки 13.

Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори

Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори

Синоќа во последен обид да го убеди Макрон да дозволи почеток на преговори, беше германската канцеларка Ангела Меркел.

Кабинетот на премиерот во Канбера по грешка им испратил доверлив документ на новинарите

Кабинетот на премиерот во Канбера по грешка им испратил доверлив документ на новинарите

Кабинетот на премиерот на Австралија погрешно испратил доверливи теми на разговори до медиумите во обид да ги подготви пратениците за продолжување на работата на парламентот.

Јанева е во постабилна состојба, утре се враќа во Шутка

Јанева е во постабилна состојба, утре се враќа во Шутка

Обвинетата екс шефица на СЈО, Катица Јанева, е во постабилна состојба и утре најверојатно ќе биде префрлена во затворот во Шуто Оризари каде ја издржува мерката притвор, која и беше одредена како осомничена во предметот „Рекет“.

  • Научник Македонец во Бостон работи на откривање на метаболизмот на бактериите и последиците врз здравјето на човекот
  • За прв пат во историјата девизните резерви надминаа 3 милијарди евра
  • САД ги повикаа каталонските демонстранти на ,,умереност“
  • Боки 13 му ја утепа кариерата на Јовче Ременски - СУСПЕНДИРАН Е
  • Меморандум на Франција: Никаков датум за преговори
  • Кабинетот на премиерот во Канбера по грешка им испратил доверлив документ на новинарите
  • Јанева е во постабилна состојба, утре се враќа во Шутка
Scroll To Top