Костадинов: Однесувањето на Мицковски ги помина сите граници, ги демантираме изнесените лаги, ќе поднесеме тужби до надлежните органи

Костадинов: Однесувањето на Мицковски ги помина сите граници, ги демантираме изнесените лаги, ќе поднесеме тужби до надлежните органи

Антизападното, антинародното и антимакдoнско раководство на ВМРО – ДПМНЕ појавува огромона нервоза и лажење.

Нимиц: Време е за обединување на политичките сили и финализирање на процесот

Нимиц: Време е за обединување на политичките сили и финализирање на процесот

Постапката на Парламентот вчера е важен чекор за Македонскиот народ и многу сум охрабрен од преземените дејства, изјави Метју Нимиц, медијатор и пратеник на Генералниот секретар на ОН во спорот за името.

Мицкоски: На Македонија и се случи црн петок

Мицкоски: На Македонија и се случи црн петок

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски вечерва соопшти дека седумте пратеници кои гласале за поддршка на уставните измени се исклучени од партијата. Смета дека државата е изневерена

80 пратеници гласаа „за“, уставните промени поминаа

80 пратеници гласаа „за“, уставните промени поминаа

80 пратеници го прифатија предлогот на Владата за пристапување кон уставни измени во склад со Договорот со Грција за промена на името во Република Северна Македонија. За потребата од уставни промени гласаа 80 пратеници од присутните 117 пратеници.

Пратениците гласаат поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите

Пратениците гласаат поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите

Пратениците ќе гласаат поединечно, а спикерот Талат Џафери нареди да се заклучат вратите за никој да не излезе. Ваквото гласање е на барање на ВМРО-ДПМНЕ.

Кои се осумте пратеници од опозицијата кои гласаа за уставни измени?!

Кои се осумте пратеници од опозицијата кои гласаа за уставни измени?!

Кои пратеници на ВМРО-ДПМНЕ гласаа ЗА уставни промени?

Дали доаѓањето на Палмер ќе го одложи гласањето во Собранието?

Дали доаѓањето на Палмер ќе го одложи гласањето во Собранието?

Владини неофицијални извори за Дојче Веле најавуваат дека најавата за доаѓањето на американскиот функционер Метју Палмер в понеделник во посета на Македонија нема да влијае за евентуално пристапување кон гласање за измени на Уставот

  • Костадинов: Однесувањето на Мицковски ги помина сите граници, ги демантираме изнесените лаги, ќе поднесеме тужби до надлежните органи
  • Нимиц: Време е за обединување на политичките сили и финализирање на процесот
  • Мицкоски: На Македонија и се случи црн петок
  • 80 пратеници гласаа „за“, уставните промени поминаа
  • Пратениците гласаат поединечно, Џафери нареди да се заклучат вратите
  • Кои се осумте пратеници од опозицијата кои гласаа за уставни измени?!
  • Дали доаѓањето на Палмер ќе го одложи гласањето во Собранието?
Scroll To Top